Zdrowy styl życia – co to znaczy?
Chcecie cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu chorób, np.: nadciśnieniu, zawałowi czy cukrzycy? Powinniście prowadzić zdrowy styl życia.
Coraz więcej osób zaczyna bardziej dbać o swoją dietę, aktywność fizyczną i równowagę psychiczną. Na nasze zdrowie mają wpływ: dieta, aktywność fizyczna, długość snu, stosowanie używek (alkohol, palenie papierosów, narkotyki) oraz robienie badań profilaktycznych. Ważne, byście nie przesadzali w swoich działaniach, żeby nie uczynić swojemu organizmowi więcej krzywdy niż pożytku.
Dieta
Aby skutecznie zmienić swój sposób odżywiania na lepszy, najpierw powinniśmy przeanalizować, czego potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Żeby nasz układ pokarmowy funkcjonował prawidłowo, powinniśmy spożywać posiłki co 2-3 godziny. Dobrze, jeśli dostarczymy dużą dawkę błonnika, by oczyścić układ pokarmowy i zarazem pobudzić go do pracy. Dla sprawnego działania metabolizmu warto spożywać dużo białka. Znajdziecie je w jajach, rybach, nabiale, mięsie i roślinach strączkowych. Jeśli chcecie poprawić sprawność mózgu, spożywajcie odpowiednią dawkę węglowodanów (ciemne pieczywo, kasze, płatki). W diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, gdyż te dostarczają nam witamin i składników mineralnych, orzechów, olei roślinnych czy ryb morskich.
Natomiast ograniczcie spożywanie smażonych, tłustych potraw, białego cukru i mocnego alkoholu.
Ruch to zdrowie!
Zdrowy styl życia w dużej mierze zależy od naszej formy fizycznej. Podczas ćwiczeń krew szybciej płynie w żyłach, dzięki temu tkanki są lepiej ukrwione i dotlenione. Poza tym wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nastrój. Ćwicz 30 minut dziennie 3-4 razy w tygodniu. Możecie jeździć na rowerze, na nartach, rolkach, biegać, pływać czy ćwiczyć na siłowni. Niektórzy naukowcy przekonują, że wystarczy kilkanaście minut spaceru dziennie, by poprawić stan zdrowia.
Zadbaj o psychikę i…
Nie od dziś wiadomo, że sen to zdrowie. Śpijcie 6-8 godzin na dobę. Przed snem dobrze wywietrzcie pomieszczenie, w którym będziecie spali.
W ciągu dnia opanujcie stres. Długotrwały stres zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca, cywilizacyjne czy nowotwory. W walce ze stresem pomogą Wam pozytywne myślenie, medytacja i ćwiczenia relaksacyjne.
Regularnie róbcie badania profilaktyczne (krew, mocz, cytologię, badania piersi). Dzięki nim zapobiegniecie rozwojowi wielu chorób lub uda się je wykryć we wczesnym stadium.
Wcielenie w życie powyższych rad jest procesem długotrwałym i niełatwym. Jednak jeśli się uda je wdrożyć, Wasze życie zmieni się na lepsze.
Mam PROBLEM ZE SWOIMI STAWAMI