Zdrowe odżywianie w święta
Święta to doskonała okazja, aby spędzić czas w gronie najbliższych i rodziny, najczęściej przy suto zastawionym stole. Ogranicza się to często do spożywania przez wiele godzin pokarmów i to tych nienależących do tych najlżejszych. Dlatego warto zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie w święta. Podpowiadamy, jak to zrobić.
W naszej kulturze panuje obyczaj, że podczas Wigilii na stole powinno znaleźć się 12 potraw, w tym bigos, karp, pierogi, barszcz, sałatki i wiele innych. Większość z nas lubi święta i serwowane niekiedy jedynie wtedy potrawy. Pokusa jest wielka, ale warto nieco jej się oprzeć. Aby zdrowo przetrwać święta wcale nie musisz ograniczać się do spożycia jednej potrawy. Jest kilka sposobów, aby spróbować ulubionych potraw i uniknąć ociężałości oraz późniejszych problemów żołądkowych.
Ilość ma znaczenie
Zdrowe odżywianie polega na umiarkowanym spożywaniu posiłków. Delektuj się każdą potrawą w małej ilości i rób choćby krótkie przerwy między poszczególnymi potrawami. Wtedy Twój żołądek będzie miał czas, aby przygotować się na kolejne danie. Gdy poczujesz sytość, nie wmuszaj w siebie na siłę jedzenia, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku.
Świąteczne napoje
Na świątecznym stole znajdziemy poza wyjątkowymi potrawami, równie smaczne napoje, w tym soki, nalewki oraz kompoty z suszy. Za najzdrowszy często uznaje się kompot z suszu. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ kompot zwłaszcza ze śliwek wspomaga metabolizm i trawienie. Warto więc po niego sięgnąć w przerwie między posiłkami.
Specjalne techniki kulinarne
Oczywiście tak, jak każdą potrawę, tak i dania na świąteczny stół można przygotować, stosując kilka technik, dzięki którym będą one mniej tłuste, kaloryczne i co za tym idzie, lżejsze dla żołądka. Jeśli święta przygotowujesz u siebie to we wcześniejszym wpisie: „Co w sobie kryją potrawy wigilijne?” znajdziesz informacje, co kryją w sobie potrawy świąteczne oraz podpowiedzi, między innymi jak przygotować je w mniej kaloryczny sposób.
Ruch to zdrowie
Podczas świątecznej wieczerzy czy obiadu trudno oderwać się od stołu, ale wiedz, że chwila ruchu przynosi wiele korzyści. Ruch wpływa na przyspieszenie trawienia, dzięki czemu unikniesz uczucia ciężkości. Możesz wybrać się z rodziną na krótki spacer lub wyprowadzić psa. Jeśli nie będziesz mieć takiej możliwości, to możesz zmywać naczynia lub podawać na stół. Każdy ruch w tym przypadku ma znaczenie.
Na zdrowe odżywianie składa się tych kilka sposobów. Bez większego wysiłki możesz wprowadzić je w życie. Wtedy będziesz czuć się lekko, a radość ze spożywania świątecznych posiłków zostanie z Tobą na dłużej.
oj tak będzie z tym jedzieniem wiele problemow… 😀