Szparagi, witaminy, minerały, właściwości
Spożywanie owoców i warzyw wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia wielu problemów zdrowotnych związanych ze współczesnym stylem życia. Wiele badań sugeruje, że rosnące spożycie pokarmów roślinnych, takich jak szparagi zmniejsza ryzyko pojawienia się otyłości, cukrzycy, chorób serca przy jednoczesnym poprawieniu cery i włosów. Poznaj właściwości szparagów, o których mogłeś nawet nie wiedzieć.
Gdy w sklepach i na targowiskach pojawiają się świeże szparagi, to możemy być pewni, że nadeszła wiosna. Od czasów starożytnych szparagi uznawane są za afrodyzjak. To soczyste i pikantne warzywo zawiera mieszankę składników odżywczych. Szparagi możemy spotkać w różnorodnych kolorach, które wynikają ze sposobu uprawy. Występują w kolorze białym, fioletowym i zielonym. Charakterystyczną cechą szparagów jest brak listków na gałązce, zamiast nich pojawiają się charakterystyczne łuski. Z 211 gatunków tej rośliny, większość jest rodzima dla Afryki.
Szparagi – Witaminy i minerały:
W szparagach znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, niosących wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Są one bardzo dobrym źródłem błonnika, kwasu foliowego, przeciwutleniaczy oraz witamin z grupy B oraz A, C, E i K. Wśród pierwiastków mineralnych znajdziemy chrom, potas, sód i wapń.
Szparagi – Właściwości odżywcze i lecznicze:
Duża zawartość witaminy K chroni przed powstawaniem zakrzepów krwi. Równie duża zawartość witaminy B pomaga regulować poziom homocysteiny, której zbyt wysoka ilość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Natomiast witamina B6 pozwala regulować poziom cukru we krwi. Szparagi posiadają ponad 1 gram rozpuszczalnego błonnika oraz przeciwutleniacze, które także zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca. Glutanion zwarty w szparagach wzmacnia układ odpornościowy organizmu i wspomaga jego oczyszczanie ze szkodliwych toksyn.
Z kolei aspargina wspomaga usunięcie z organizmu nadmiaru soli poprzez działanie moczopędne. To wpływa również dobroczynnie na pracę nerek i zapobiegania pojawieniu się kamieni nerkowych. Działanie moczopędne jest również korzystne, gdy uskarżasz się na zatrzymanie wody w organizmie i przy wysokim ciśnieniu krwi.
Podobnie, jak wszystkie zielone warzywa, w tym i szparagi dostarczają kwasu foliowego, który wraz z witaminą B12 zapobiega wystąpieniu zaburzeń poznawczych i korzystnie wpływa na pracę mózgu. Zawarte w szparagach antyoksydanty spowalniają procesy starzenia. Spożywanie tej zielonej rośliny wpływa także korzystnie na skórę, chroniąc ją przed zanieczyszczeniami i promieniowaniem słonecznym.
Szparagi są nisko kaloryczne na 100 gram wartość energetyczna szparagów to kcal 20
Mam PROBLEM ZE SWOIMI STAWAMI