Sterole roślinne na cholesterol
Po monakolinie K, kolejną dobroczynną substancją, która wspomaga utrzymanie cholesterolu na odpowiednim poziomie są sterole roślinne. Są one znanym elementem naszej codziennej diety, ale nie każdy wie, jak istotny wpływ wywierają na nasze zdrowie. Jak bardzo są one nam potrzebne?
Czym są sterole?
Sterole są organicznymi związkami chemicznymi, które rozróżnia pochodzenie: sterole syntetyczne (sztucznie stworzone), mykosterole (z grzybów), zoosterole (pochodzenia zwierzęcego, w tej grupie znajduje się właśnie cholesterol) i najważniejsze dla ludzkiego organizmu fitosterole (pochodzenia roślinnego).
Sterole roślinne, czyli fitosterole to substancje, które tworzą błony komórkowe roślin. Odgrywają też ważną rolę w organizmie ludzkim jako rodzaj tłuszczu wspomagający wydzielanie i pracę hormonów. Fitosterole mają zbliżoną budowę chemiczną do cząsteczek cholesterolu, usprawniają jego metabolizm i usuwanie.
Gdzie występują?
Bogatym źródłem fitosteroli są oleje pochodzenia roślinnego (rzepakowy, sojowy, sezamowy czy słonecznikowy). Występują one także w kiełkach kukurydzianych i pszenicznych, a także w płatkach zbożowych. Znajdziecie je również w warzywach, zwłaszcza strączkowych (fasola, bób, ciecierzyca, soczewica). Oczywiście sterole roślinne można przyjmować także w postaci suplementów diety, których zadaniem jest uzupełnienie niedoboru określonych substancji.
Fitosterole a cholesterol
Osoby borykające się z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny zwrócić uwagę na sterole roślinne w swojej diecie. Obniżają one bowiem stężenie złego cholesterolu LDL w surowicy krwi poprzez częściowe hamowanie jego wchłaniania w jelitach, dzięki czemu zostaje on wydalony z organizmu. Należy przy tym pamiętać, że cholesterol wpływa na pojawienie się takich chorób, jak: miażdżyca, choroba wieńcowa, hipercholesterolemia, udar mózgu czy zawał.
[…] składniki, które czuwają nad drożnością naczyń krwionośnych. Są to na przykład sterole roślinne, ograniczające wchłanianie cholesterolu do krwi, w efekcie czego obniżają jego […]