Co w sobie kryją potrawy wigilijne? (cz.I)
Wyjątkowe, podawane niekiedy raz w roku, kuszące smakiem i zapachem – to oczywiście potrawy wigilijne, które w rodzimej kulturze obecne są od pokoleń. Ale czy wiecie o nich wszystko? Sprawdźcie!
W polskiej kulturze utarło się, że podczas Wigilii spożywamy 12 postnych potraw. Wówczas do stołu zasiada cała rodzina i przy stole spędza czas, aż do późnych godzin nocnych. Nic więc dziwnego, że niekiedy trudno nam się od stołu podnieść, a żołądek wydaje się wypełniony po same brzegi. Dzieje się tak, ponieważ dania wigilijne niestety nie należą do najlżejszych i często mają sporo kalorii.
Zupa grzybowa
Ta zupa nie należy do najlżejszych. Grzyby w niej zawarte są ciężkostrawne, do tego kaloryczne kluski czy makaron w połączeniu ze śmietaną dają w jednej porcji aż 350 kcal. Po jej spożyciu przez pewien czas nie mamy ochoty na nic więcej z wigilijnego stołu.
Pierogi z kapustą i grzybami
Najlepiej byłoby podawać pierogi prosto z wody. Ale mało kto wyobraża sobie jedzenie pierogów bez złocistej i chrupiącej skórki. Często okraszane są one duszoną cebulą lub skwarkami, wówczas ich kaloryczność znacznie wzrasta, a zawartość niezdrowego tłuszczu podwaja się. Na 100 g pierogów podawanych w ten sposób przypada ok. 240 kcal.
Karp
Uważany za króla wśród 12 potraw wigilijnych, nie należy do potraw o niskim poziomie kalorii. Ze względu na średnią klasę zawartości tłuszczu jest rybą całkiem zdrową, ale przy nieodpowiednim podaniu już jeden kawałek może dostarczyć nam ok. 140 kcal. Dlatego zamiast podawać karpia w panierce i smażyć na głębokim tłuszczu, można podać go w galarecie lub pieczonego. Więcej o karpiu dowiecie się z naszego wpisu: Przepis na karpia, czyli zdrowie i tradycja.
Kompot z suszu
Suszone owoce mają to do siebie, że zawierają sporą ilość cukru. Dlatego też do kompotu z nich przygotowanego nie warto jeszcze dodawać porcji białego cukru. Tradycyjny cukier można zastąpić stewią lub innym naturalnym słodzikiem. O zdrowych zamiennikach cukru pisaliśmy tu: Poznaj 5 zamienników cukru!
Sałatka jarzynowa
Jej kaloryczność wzrasta wraz z użyciem niektórych składników, choć, jak wiemy, warzywa same w sobie nie są zbyt kaloryczne. Jednak do podkreślenia smaku sałatki jarzynowej większość z nas dodaje tradycyjny majonez, za sprawą którego na 100 g sałatki przypada ok. 70 kcal.
Śledzie
Może się wydawać, że można je spożywać bez ograniczeń. Nic bardziej mylnego. Śledź, sam w sobie niskokaloryczny, najczęściej podawany jest z dodatkiem sporej ilości oleju, dlatego jedna jego porcja to aż 170 kcal. Jeszcze więcej kalorii ma śledź w oprawie śmietanowej, więc może warto zastąpić ją chociażby jogurtem?
[…] dla żołądka. Jeśli święta przygotowujesz u siebie to we wcześniejszym wpisie: „Co w sobie kryją potrawy wigilijne?” znajdziesz informacje, co kryją w sobie potrawy świąteczne oraz podpowiedzi, między […]