Kasza gryczana – dlaczego warto ją jeść?
Kasza gryczana uważana jest za jedną z najzdrowszych kasz. Często służy jako dodatek do sosów czy mięs. Jednak poza walorami smakowymi, posiada także wiele znaczących wartości odżywczych i jest istotnym składnikiem zbilansowanej diety. Sprawdź, co kryje w sobie kasza gryczana.
Kasza gryczana charakteryzuje się drobnymi brązowymi ziarenkami o trójkątnych bokach. W odróżnieniu od kaszy jęczmiennej czy kaszy manny nie zalicza się do zbóż. Pozyskuje się ją z niewielkiej rośliny – gryki. Kasza gryczana już dawno zyskała uznanie w naszym kraju. Pisał już o niej jeden z najpopularniejszych twórców doby romantyzmu – Adam Mickiewicz w epopei narodowej pod tytułem „Pan Tadeusz”. Nic więc dziwnego, że potrawy przygotowywane z kaszy gryczanej znalazły się na liście tradycyjnych polskich dań. Znaleźć na niej można między innymi różne odmiany gołąbków, pierogów czy też kaszanki. Najczęściej spotykamy dwie odmiany kaszy: prażoną i niepaloną, różnią się one nieco intensywnością smaku.
Kasza gryczana pod względem wartości odżywczych przewyższa ziemniaki, makaron, a nawet ryż. Jest bogatym źródłem przyswajalnego białka, często zawiera go nawet ponad 10 procent, podobnie do roślin strączkowych jak fasola czy groch. Ponadto jest to białko bogate w aminokwasy (truptofan, lizyna), które ludzki organizm musi pobierać ze źródeł zewnętrznych. Kasza gryczana wyróżnia się także wysoką zawartością skrobi, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania komórek i mózgu.
Warto również wspomnieć o tym, że w kaszy gryczanej kryje się sporo witamin, jak na przykład E, PP, czy witamin z grupy B (B1,B2,B6). Posiada ona również organiczny związek chemiczny z grupy witamin B, czyli kwas foliowy. Poza tym kasza gryczana zawiera składniki mineralne, takie jak: fosfor, potas, żelazo i siarkę. Jest także źródłem wapnia, cynku, krzemu i miedzi.
W swoim jadłospisie kaszę gryczaną powinny uwzględnić osoby o wysokim ciśnieniu krwi, ponieważ dzięki zawartości potasu, wpływa ona na jego uregulowanie. Jej spożywanie zapobiega niedokrwistości i usprawnia pracę serca oraz całego układu nerwowego. Kasza gryczana wspomaga także utrzymanie właściwego poziomu glukozy i insuliny w organizmie. Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą ją spożywać osoby chore na cukrzycę. Co istotne, kasza gryczana nie zawiera glutenu i jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Sprawdza się także u osób będących na diecie, ponieważ dzięki zawartości witamin z grupy B, kasza gryczana przyspiesza przemianę materii, a przy okazji złagodzi objawy stresu, który często są powodem zaburzeń łaknienia.
Bogactwo składników odżywczych zwartych w kaszy gryczanej przemawia samo za siebie, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin czy składników mineralnych. Spożywanie tej odmiany kaszy z pewnością wyjdzie Wam na zdrowie.
[…] kasz. O bogactwie składników odżywczych kaszy gryczanej możesz przeczytać we wpisie: „Kasza gryczana – dlaczego warto ją jeść?”. Z kolei we wpisie: „Kasza jaglana – właściwości odżywcze […]