Dieta na obniżenie cholesterolu
Dieta na obniżenie cholesterolu wcale nie musi być nudna. Przekonaj się!
Przedstawiamy Wam kilka wskazówek, dzięki którym możecie rozpocząć walkę ze zbyt wysokim cholesterolem. Wystarczy trochę zmienić nawyki żywieniowe, aby poczuć pozytywne zmiany zachodzące w organizmie.
Dieta na obniżenie cholesterolu – podstawowe wskazówki
Regularnie spożywane posiłki to kwestia istotna nie tylko dla osób będących na diecie, ale dla każdego z nas. Nie bez powodu specjaliści do spraw żywienia zalecają konsumpcję od 4 do 5 posiłków dziennie, przynajmniej co 3-4 godziny. Regularność w żywieniu pomaga uniknąć podjadania niezdrowych przekąsek. Równie istotne są pory posiłków: śniadanie spożywamy do 2 godzin od przebudzenia, zaś kolację przynajmniej 2 godziny przed snem. Wiedz, że nie można najeść się na zapas, ponieważ organizm woli zmagazynować energię, niż ją zużyć. Za tym idą zbędne kilogramy, a przecież tego wolimy uniknąć. Zbyt długie odstępy między posiłkami wpływają na zwiększenie tkanki tłuszczowej i rozregulowanie metabolizmu.
Istotne jest także to, co spożywamy. Dlatego też zwróć uwagę na to, co jesz. Bowiem cholesterol produkowany jest zarówno w ludzkim organizmie, głównie za pośrednictwem wątroby, ale i pobierany jest od 20 do 40 procent z produktów żywieniowych. Wiąże się to z tym, że w naszej diecie powinny dominować produkty wspomagające budowanie zasobów dobrego cholesterolu, czyli frakcji HDL, redukując przy tym poziom LDL.
Dieta podwyższająca poziom dobrego cholesterolu – jakie produkty są wskazane ?
Wprowadź do diety produkty wartościowe odżywczo. Jeśli do tej pory było Ci nie po drodze z warzywami i owocami, to musisz to zmienić. W ten sposób dostarczysz do organizmu błonnik, witaminy i minerały. Te mikroelementy zapewni Ci również chleb, makaron i ryż (ale trzeba pamiętać, by wybierać te pełnoziarniste). Błonnik jest tak ważny, dlatego że zapobiega ponownemu wchłanianiu cholesterolu z jelit. Dobry poziom cholesterolu pozwalają utrzymać tłuszcze wielonienasycone (Omega – 3 i Omega-6).
Co to są tłuszcze wielonienasycone (Omega – 3 i Omega-6) ? . To wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierające w cząsteczce więcej niż jedno podwójne wiązanie pomiędzy atomami węgla. Zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) dla organizmu człowieka. Istotnie wpływają nie tylko na pracę układu sercowo-naczyniowego. Biorą również czynny udział w rozwoju układu nerwowego i zmysłu wzroku. Regulują także gospodarkę lipidową organizmu. Czyli w skrócie można powiedzieć że to one własnie odpowiedzialne są za poziom cholesterolu. Znajdują się one m.in. w rybach tłustych (łosoś, pstrąg, sardynka, makrela) i oleju roślinnym. Tłuszcze jednonienasycone, które również są zdrowe znajdziesz w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, niektórych orzechach. Jadłeś kiedyś masło orzechowe? Warto się zainteresować tym produktem. Obniża on stężenie cholesterolu całkowitego i LDL, jak również podnosi poziom dobrego HDL. Na cholesterol wpływ ma też czosnek zawierający allicynę, która to obniża poziom cholesterolu. Podobne działanie ma siemię lniane. Najczęściej przyjmuje się je w postaci wywaru. By go zrobić należy łyżkę siemienia zalać szklanką gorącej wody i odstawić na parę minut. Wywar wypij małymi łykami.
Dieta obniżająca poziom złego cholesterolu – co należy wyeliminować ?
Z diety należy wyeliminować potrawy przetworzone, czyli zupy z proszku, mrożone dania czy fast foody. Negatywny wpływ na nasze zdrowie mają bez wątpienia tłuszcze trans, których źródłem są ciastka, ciasta, tłuste mięsa i fast foody. Zamiast tłustych mięs możesz wybrać chude mięso drobiowe. Ogranicz również pokarmy, które zawierają duże ilości cukru i soli, jak np. chrupki, chipsy. O niezdrowych przekąskach dowiesz się z wpisu: „5 przekąsek, które szkodzą figurze”.
nie sądziłem, że te zmiany są tak przystępne. mogłem się już dawno za to zabrać. jasno i na temat! dzięki!