Cukinia w diecie – dlaczego warto ją jeść?
Mała dynia, bo taką nazwę cukinia nosi w oryginale, to niezwykle cenne warzywo, które warto spożywać jak najczęściej. Poznaj wszystkie jej właściwości.
Cukinia znajduje się na liście dwudziestu najchętniej uprawianych w Polsce warzyw. Należy do rodziny dyniowatych. Przypomina nieco ogórka, choć niewiele ma z nim wspólnego. Cukinia to bogactwo witamin i minerałów. Niezwykle zdrowe warzywo, które warto spożywać przez cały rok.
Cukinia – wartości odżywcze
Najwięcej właściwości prozdrowotnych ma młoda, nieduża cukinia, której skórka jest cienka i delikatna. Spożywając ją w takiej postaci masz pewność, że dostarczasz do swojego organizmu witaminy C, A i B6 oraz tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, wapno, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i sód. Lecz to nie wszystkie zalety kabaczka, bo tak też nazywana jest cukinia. Kalorie, które ma to cudowne warzywo to zaledwie 17 jednostek na 100 g produktu.
6 powodów, dla których warto jeść cukinię
Poznaj 6 powodów, dla których warto włączyć do diety cukinie – lekkostrawne i bogate w liczne składniki odżywce warzywo.
1. Idealna na odchudzanie. Jest to warzywo o niskiej kaloryczności. Wspomaga przemianę materii i wzbogaca dietę w potas, zapobiegając tym samym zatrzymywaniu wody w organizmie.
2. Doskonała na trawienie. Niewielka ilość błonnika w cukinii nie obciąża żołądka. Dlatego warzywo to świetnie nadaje się do komponowania lekkich dań przy problemach z układem trawienia, takich jak zgaga, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz choroby wątroby.
3. Ma działanie odkwaszające. Kabaczek w około 90% składa się z wody i ma działanie alkalizujące. Dzięki czemu wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
4. Nie kumuluje metali ciężkich z gleby. Cukinię poleca się jako jedno z pierwszych warzyw, które podaje się maluchom przy rozszerzaniu diety, już w szóstym miesiącu życia.
5. Ma niski indeks glikemiczny. Wartość energetyczna kabaczka sprawia, że warzywo to z powodzeniem może zastąpić wiele składników w kuchni cukrzyka. Można go używać np. do zagęszczania sosów i zup. Szybko zaspokaja głód, nie podnosząc przy tym poziomu glukozy we krwi.
6. Obniża stres. Cukinia zawiera duże pokłady witamin z grupy B, dzięki czemu pomaga łagodzić objawy stresu, poprawić pamięć i koncentrację.
Cukinia – jak przechowywać?
Kiedy wybierasz cukinię, pamiętaj, że najlepsza sztuka powinna być nieduża, ale dojrzała, pachnąca i twarda. Z kolei łodyga warzywa nie może być mierzyć więcej niż 3 cm. Im dłuższa i bardziej mięsista, tym termin przydatności do spożycia cukinii krótszy. Kabaczka najlepiej przechowywać w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach, owiniętego w mokry kuchenny ręcznik. Z uwagi na dużą zawartość wody lepiej nie wkładać go do lodówki. Z kolei z uwagi na duża wrażliwość na etylen, cukinia nie lubi towarzystwa pomidorów i owoców. Dobrze przechowywane warzywo możesz spożyć w przeciągu 7 do 10 dni.
Cukinia – jak przyrządzić?
To świetne warzywo, które można przyrządzić na wiele sposobów. Najpopularniejsza jest cukinia z grilla, w cieście, gotowana na parze, zapiekana w tarcie, jako składnik dań z kurczakiem, a także cukinia faszerowana. Kabaczek świetnie smakuje też na surowo, pokrojony w słupki, z dipem na bazie jogurtu naturalnego, bądź w formie chipsów. Te ostatnie bardzo łatwo przygotować. Wystarczy, że cienko pokroisz warzywo, doprawisz ulubionymi ziołami i zapieczesz w piekarniku przez 30 minut w 180-200 st. C.
Cukinia świetnie sprawdzi się w każdej kuchni. Nie tylko urozmaici nasze dania, ale przede wszystkim dostarczy cennych składników odżywczych i pozwoli utrzymać szczupłą sylwetkę. Jedzmy ją więc na zdrowie!
Mam PROBLEM ZE SWOIMI STAWAMI